Segregacja odpadów w domu. Co warto wiedzieć? Jak prawidłowo segregować śmieci?
Jak prawidłowo segregować odpady w podziale na frakcje?
(Według Ministerstwa Środowiska, czyli zasady ogólne)Niby wiemy, że warto segregować odpady, które każdego dnia wytwarzamy w domu. Ale czy wiemy jak robić to dobrze? Gdzie wyrzucić kubeczek po jogurcie, czy myć szklane słoiki oraz jak usprawnić odzysk materiałów?
Najważniejsze informacje dotyczące segregacji odpadów znajdziemy na stronie Ministerstwa Środowiska, więc od tego warto zacząć. Od lipca 2019 mamy w Polsce jednolity system segregacji odpadów. Teoretycznie oznacza to, że cały kraj objęty jest selektywną zbiórką i "pracuje" nad odzyskiem surowców, ale naprawdę dużo zależy już od nas samych.
UWAGA! Jeśli chcesz prawidłowo segregować odpady w swoim mieście lub gminie koniecznie zapoznaj się z informacjami przekazywanymi lokalnie! Może się zdarzyć, że niektóre odpady można segregować inaczej w różnych miastach - przykładem może być opakowanie po oleju, które czasem można wrzucać do frakcji szklanej lub tworzyw sztucznych (w zależności od tego, z czego jest wykonana butelka).
SZKŁO - głównie szklane opakowania BEZ ZAWARTOŚCI i bez wieczek
- WYRZUCAMY szklane butelki po napojach, żywności, opakowania szklane po kosmetykach, puste słoiki bez zakrętek i zawartości.
- NIE WYRZUCAMY ceramiki, porcelany, doniczek, okularów, szkła żaroodpornego, żarówek, świetlówek itp, opakowań po lekach, olejach, rozpuszczalnikach, luster i szyb.
- WAŻNE opakowań szklanych nie trzeba myć (chyba, że mamy takie wytyczne od gminy), natomiast nie wyrzucamy słoików z połową zawartości, opróżniamy je maksymalnie.
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE - głównie plastiki (PET, HDPE)
- WYRZUCAMY aluminiowe wieczka, butelki PET (np. po napojach), etykiety z folii termokurczliwej (warto je zdejmować z "wyprofilowanych" butelek, ponieważ na sortowni nikt tego nie zrobi - dotyczy tylko etykiet termokurczliwych np. po napojach dla dzieci), folię aluminiową, opakowania plastikowe do kosmetykach i środkach czystości, foliowe saszetki po kosmetykach i jedzeniu, garnki, blachy do pieczenia, kapsułki po kawie, kartony po napojach, koperty z folią bąbelkową (!), metalowe zakrętki słoików, kapsle, zawleczki, puszki, opakowania po jogurcie, śmietanie, opakowania z biodegradowalnego plastiku (!), produkty z gumy i kauczuku, puszki po konserwach, tubki po paście do zębów, woreczki foliowe.
- NIE WYRZUCAMY płyt CD i DVD, sprzętu elektronicznego i AGD, akumulatorów, baterii, tłustych plastikowych pojemników (np. po maśle, oleju), plastikowych zabawek (!), opakowań po farbach, klejach, olejach, opakowań po aerozolach (!), amunicji.
- WAŻNE - butelki, puszki aluminiowe przed wyrzuceniem zgniatamy, żeby zajmowały jak najmniej miejsca, zdejmujemy zakrętki. Etykiety termokurczliwe zdejmujemy z butelek PET, a koperty bąbelkowe możemy rozdzielić na frakcję papier-tworzywo sztuczne (łatwo się odrywają). Ja najczęściej maksymalnie rozdzielam frakcje np. odrywam aluminiowe wieczko z plastikowego kubeczka po jogurcie.
PAPIER - nie tłusty i nie paragony
Warto rozdzielać frakcje np. z kopert z okienkiem (po prostu oderwać "okienko" i wyrzucić je do plastików.
- WRZUCAMY czasopisma, ulotki, zeszyty, kartonowe pudła i opakowania, opakowania po jajkach (wytłaczanki), tekturę, pudełka po pizzy, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych, papierowe torby (ale nie te zatłuszczone! - u mnie często takie torby są "workiem na śmieci" papierowe).
- NIE WYRZUCAMY okładek książek czy kalendarzy, papieru powleczonego tworzywem sztucznym, papieru lakierowanego lub zabrudzonego (szczególnie TŁUSTEGO), zużytych chusteczek higienicznych czy ręczników papierowych, paragonów ze sklepu (!), papierowych opakowań po nawozach i materiałach budowlanych.
- WAŻNE - z kartonowych pudeł warto usuwać taśmę klejącą (i wyrzucić do plastików). Jeśli mamy pudełko np. po pizzy, w którym kawałek jest zatłuszczony należy tłustą część oderwać i wyrzucić do odpadów zmieszanych.
BIO - odpady na kompost
Kilka ważnych zasad:
- WRZUCAMY ROŚLINNE resztki jedzenia (warzywa, owoce, fusy kawy i herbaty), skorupki jaj, inne rośliny (np. zwiędłe kwiaty), słoma, siano, trociny (np. będące wypełnieniem przesyłek pocztowych), zepsute przetwory warzywne, zupy.
- Absolutnie NIE WRZUCAMY MIĘSA I KOŚCI, odchodów zwierząt, olejów jadalnych, ziemi i kamieni, impregnowanego drewna, płyt wiórowych i pilśniowych, kurzu z odkurzacza.
- WAŻNE OPAKOWANIE - też powinno być biodegradowalne np. papierowe (bez nadruków).
ZMIESZANE - wszystko, co nie pasuje do innych frakcji
Ale nie elektrośmieci.
- WYRZUCAMY gąbki, zmywaki, szmatki po sprzątaniu, ściereczki, kurz z odkurzacza, zużyte chusteczki, maszynki do golenia, mięso, kości, ryby, nabiał, jaja, niedopałki papierosów, zwierzęce odchody, oleje, paragony ze sklepu oraz bankomatu, piasek, pergamin i zatłuszczone papiery, porcelana, ceramika, pieluchy, podpaski itp, produkty skórzane (!), torebki po herbacie (!), włosy i sierść zwierząt, zużyte zapalniczki, zbite szkło (!), zużyte ubrania i obuwie (!), żwirek z kociej kuwety i trociny np. chomika.
- NIE WYRZUCAMY dużych gabarytów, opon, odpadów budowlanych, baterii, akumulatorów, lekarstw i odpadów medycznych, świetlówek, opakowań i resztek środków ochrony roślin, zużytego sprzętu.
ELEKTROODPADY - selektywne zbiórki w ustalonych miejscach
Warto poszukać informacji na stronach poszczególnych miast czy gmin.
- WYRZUCAMY sprzęt AGD, komputery, monitory, tablety, telefony, radia, telewizory, kable, wiertarki, narzędzia elektryczne, kosiarki i piły elektryczne, płyty CD, USB, karty pamięci, golarki, ekspres do kawy, odkurzacz, suszarkę, żelazko, odkurzacz oraz duży sprzęt jak lodówki, pralki, zmywarki - generalnie wszystko, co jest na prąd.
- NIE WYRZUCAMY kosiarek spalinowych, pił łańcuchowych na benzynę.
Problem - ETYKIETY Z FOLII TERMOKURCZLIWEJ
Etykiety te są np. na butelkach popularnych napoi dla dzieci lub reklamowanej wody o smaku owocowym. To OGROMNY PROBLEM PRZY SEGREGACJI. Osobiście po prostu takich napoi nie kupuję (ze względu na skład głównie), ale widzę, że są popularne, szczególnie wśród dzieci. Okazuje się jednak, że termokurczliwa etykieta UNIEMOŻLIWIA odzysk butelki PET - nie ma sposobu, aby te etykiety usunąć "masowo", dlatego warto zrobić to w domu (można odciąć etykietę wzdłuż małymi nożyczkami). Jeśli kupujemy napoje w takich opakowaniach dziecku do szkoły MIEJMY ŚWIADOMOŚĆ, że ono tego nie zrobi i po prostu wyrzuci opakowanie do kosza, a ono zwyczajnie nie trafi do recyklingu.
Drugie życie śmieci
Można też dać odpadom... drugie życie! Szklane słoiczki czy buteleczki łatwo umyć i ponownie napełnić (np. domowym dżemem, własnoręcznie wykonanym kremem czy peelingiem). Coraz więcej manufaktur zbiera też szklane opakowania np. po hydrolatach, aby użyć ich ponownie. Z papierowych rolek po papierze można zrobić zabawki dla kota, z plastikowych butelek całe mnóstwo różnych "przydasiów" jak pojemniki na długopisy, lejek czy ozdoby! Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a jeśli jej zabraknie jest mnóstwo inspiracji na YT.
Podsumowując segregacja odpadów jest troszkę skomplikowana, ale można się jej nauczyć. Wcale nie musi być upierdliwa, w końcu najczęściej wyrzucamy w kółko te same rzeczy (opakowania po ulubionych produktach spożywczych, detergentach czy kosmetykach). W razie wątpliwości warto zrobić sobie ściągę i korzystać z niej do czasu zapamiętania co i jak.
Jak jest u Was? Czy segregacja odpadów sprawia Wam kłopot?
Wszystko to co się da podzielić i posegregować w odpowiednie miejsca to całą rodziną segregujemy :)
OdpowiedzUsuńDokładnie. Jak się nabierze w tym wprawy to nie jest żaden kłopot przecież :) Gratulacje dla Was!
UsuńBardzo przydatny wpis. U nas jest specjalny pojemnik na plastiki, ale już na metale nie zauważyłam i tu jest problem. Często mecze się z odklejeniem etykiety ze słoika, natomiast rzadko kupuję napoje w butelce z tworzywa, najczęściej to jest woda. Problem mam też ze spleśniałym pieczywem, nie lubię tego wyrzucać.
OdpowiedzUsuńTeoretycznie na plastik i metal jest jeden pojemnik, ten żółty :) Też nienawidzę wyrzucać żywności, ale to już kwestia gospodarowania zapasami :)
UsuńWarto segregować śmieci. Musimy to robić wszyscy. Bardzo przydatny wpis.
OdpowiedzUsuńTeż tak uważam, a wciąż sprawia to kłopot :(
UsuńStaramy się w domu segregować śmieci ale przyznam, że nie jest taka łatwa sprawa. Zwłaszcza jak się ma stare nawyki. Ale próbujemy :)
OdpowiedzUsuńZawsze można wypracować nowe :)
UsuńBardzo przydatny post. Ja się staram segregować śmieci :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! Najważniejsze to próbować i się uczyć robić to prawidłowo :)
UsuńCieszę się, że to, co segreguję, robię poprawnie :D Gorzej było z tymi rzeczami, których nie wiedziałam gdzie wrzucić - wtedy leciały po prostu do mieszanych :D Teraz będę wiedziała, co robić :) Wartościowy wpis!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję Olu :*
Usuń