Warsztaty fotograficzne dla blogerek w Warszawie - czy warto?
Uwielbiam fotografię! Takie wyznanie na początek, bo to ważne, aby lubić to, co się często robi :) Lubię układać kompozycje (oczywiście kiedy mam na to czas i pomysł), kombinować, przekładać i sprawdzać jak uchwycić detal, na którym mi zależy. Dlatego jak tylko Marta (bafavenue.pl) rzuciła hasło "warsztaty fotograficzne" weszłam w to bez zastanowienia! Tym bardziej, że miałam już okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu i sporo się nauczyłam (m.in. używania siatki w telefonie, dzięki której dużo łatwiej od razu wykadrować zdjęcia na Instagram). I tak pewnej zimnej soboty wylądowałam w najprawdziwszym studiu fotograficznym!
Autor zdjęcia: @ania_smir
Studio fotograficzne MarszalStudio
Z przyjemnością zobaczyłam jak wygląda prawdziwe studio fotograficzne. MarszalStudio jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce miejsc, w którym wykonywane są fotografie produktowe i packshoty (zdjęcia na białym tle). A przecież na swój Instagram robię właśnie zdjęcia produktowe, tyle że stylizowane! Ze studiem współpracuje wiele znanych marek kosmetycznych, m.in.: Make Me Bio, Ministerstwo Dobrego Mydła, Ecocera, La Perla, V.Laboratories, Joanna, Fitomed, ale oczywiście także i marki odzieżowe, żywnościowe itp. Powiem Wam, że z ciekawością rozglądałam się po udostępnionym nam "terenie", podglądałam dodatki do tworzenia kompozycji, oświetlenie i chłonęłam atmosferę. Widać było, że ekipa studia jest ze sobą bardzo zżyta i świetnie się dogaduje :)
Autor zdjęcia: @ania_smir
Warsztaty fotograficzne - teoria
Warsztaty rozpoczęły się wykładem, który poprowadził dla nas Marcin Stańczak (fotograf ślubny). Marcin opowiadał nam głównie o oświetleniu. Najbardziej z tego wykładu zapamiętałam jedno proste, ale jakże genialne zdanie:---> Fotografia to zabawa światłem <---
To zdanie tak mnie uderzyło i zapadło mi w pamięć, ponieważ jest kwintesencją zabawy aparatem. W końcu robiąc jakiekolwiek zdjęcie próbujemy właśnie uchwycić światło odbite od jakiegoś przedmiotu. Na tym polega wszystko to, co widzimy! Poniżej najważniejsze informacje, abyście Wy również mogli skorzystać:
- Doświetlajmy zdjęcia blendą lub białą kartką, a nawet kawałkiem styropianu. Marcin mocno skupił się na tematyce doświetlenia zdjęcia. Jeszcze mam mały kłopot z odpowiednim operowaniem blendą (a właściwie w moim przypadku zwykłą białą kartką z bloku technicznego). Dopiero ćwiczę doświetlenie zdjęć. Warsztaty uświadomiły mi, że odbicie światła jest bardzo korzystne nie tylko dla samej fotografii, która staje się wtedy mniej "płaska", ale także do odpowiedniego wyeksponowania samego przedmiotu, który fotografujemy. Przykładowo łatwiej uchwycić świecący napis, często logo marki, które odbija światło i staje się niewidoczne na zdjęciu.
- Najlepszym źródłem światła jest rozproszone słońce! Marcin dużo mówił też o tym, co już sama zauważyłam czyli o źródle światła. Większość fotografii, które wykonuję staram się robić przy świetle dziennym (słonecznym), które najlepiej oddaje barwy i ciepło. Żeby światło nie było zbyt mocne i nie tworzyło długich, ostrych cieni staram się je lekko przytłumić firanką lub bardzo jasną roletą lub czekam, aż słońce zostanie przysłonięte chmurą. Dzięki temu kontury fotografowanych przedmiotów są bardziej zmiękczone i przyjemniejsze w odbiorze.
- Lampy błyskowej najlepiej nie używać wcale, jeśli potrzebujemy dodatkowego źródła światła można zainwestować w lampy z żarówką. Jeśli mamy w domu mało światła słonecznego możemy posiłkować się lampami. Najlepiej nie korzystać jednak z tzw. lamp błyskowych, dostępnych przy aparatach, ponieważ nie mamy nad nimi żadnej kontroli i często widać potem odbicia i błyski na przedmiotach, zwłaszcza szklanych. Nie wygląda to dobrze. Z pomocą przychodzą lampy - źródła światła stałego. Osobiście posiadam lampę ze statywem i tak zwaną parasolką, ale rzadko z niej korzystam, a jeśli już to głównie zimą.
- Golden Hour trwa tylko chwilę! Wieczorem, tuż przed zachodem słońca, a także chwilę po jego wschodzie mamy kilka minut tzw. złotej godziny. Słońce emituje wtedy piękne, złote światło, w którym wyjątkowo korzystnie wygląda skóra oraz niektóre krajobrazy. Podczas golden hour bardzo ładnie wyglądają sesje fotograficzne modeli, ale i ciekawe, "ciepłe" selfie. Trwa to zwykle ok. 15 - 20 minut, w zależności od pory roku.
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Pokaz makijażu do idealnego selfie @_wake_up__make_up
Próbowałam milion razy zrobić dobre ujęcie makijażu, więc wiem jak bardzo jest to trudne. Aparat "zjada" kolory, spłyca blendowanie cieni. Na zdjęciu "znika" konturowanie, które na żywo wygląda idealnie. Jeśli więc chcemy, aby makijaż był widoczny na zdjęciu, musimy go odpowiednio wykonać. Oznacza to, że powinien być on dużo mocniejszy i bardziej wyrazisty niż nasz makijaż dzienny. Niekoniecznie w takim makijażu do fotografii wygląda się dobrze na żywo. Przy makijażu do zdjęcia szczególnie ważną kwestią jest odpowiedni podkład, który wygładzi skórę i ujednolici koloryt oraz puder, który nie da efektu wybielenia na fotografii (gołym okiem tego nie zauważymy). Podobnie konturowanie powinno być mocniejsze, nie za zimne (nie chcemy chyba wyglądać jak przebrane na Halloween ;) i nie za ciepłe. Z rozświetleniem też lepiej nie przesadzać. Jeśli nałożymy rozświetlacz w nieodpowiednim miejscu lub nałożymy go zbyt "szeroko" uzyskamy nieestetyczny efekt błyszczącej skóry, zamiast ładnie podkreślonych kości policzkowych. Poniżej możecie zobaczyć niesamowity makijaż, jaki powstał na naszych oczach. Użyte kosmetyki nie były naturalne, od razu mówię, ale myślę, że raz na jakiś czas można sobie pozwolić bez żadnej szkody dla skóry na takie "odjechane" zdjęcie. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Skóra modelki wyglądała pięknie, świeżo,była ładnie, dziewczęco rozświetlona, gładka. Oczy podkreślone, nie przerysowane. Na żywo wyglądało to jeszcze piękniej! Na zdjęciach widzicie też, że Marcin trzymał blendę od dołu przy twarzy modelki - to wyszczupla szyję i zmiękcza rysy twarzy, szczególnie brody i kości żuchwy. Ten trick warto sobie zapamiętać :)
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Autor zdjęcia: CosmetiCosmos.pl
Autor zdjęcia: @ania_smir
Annabelle Minerals pokaz makijażu mineralnego @anna.maria.makeup
Markę Annabelle Minerals lubię bardzo. Są to moje pierwsze minerały, jakie kiedykolwiek miałam i używam ich od jakichś czterech lat. Moja kolekcja minerałów jest ogromna ale jej największą część stanowią właśnie kosmetyki M :) Modelką do makijażu mineralnego została Patrycja (malenkabloguje.blogspot.com). Podkład mineralny jest zupełnie innym produktem niż fluid w płynie. Warto wspomnieć, że Annabelle Minerals posiada aż 3 różne formuły podkładów, dzięki którym łatwiej możemy znaleźć produkt dopasowany do rodzaju i oczekiwań naszej skóry.- Podkład rozświetlający, którego osobiście nigdy nie miałam w pełnowymiarowym opakowaniu, polecany do cery suchej i normalnej.
- Podkład matujący, który jest najlepszy dla osób początkujących oraz do skóry normalnej, tłustej i mieszanej.
- Podkład kryjący, który jest dosyć trudny do nakładania, jeżeli się nie ma jeszcze wprawy i który absolutnie odradzam jeżeli nigdy nie miałyście minerałów (sypkich podkładów).
Osobiście jestem wierną fanką formuły matującej. Zużyłam już kilka słoiczków podkładów AM w różnych odcieniach. Ładnie stapia się ze skórą, nie "ciastkuje" na skórze (jak potocznie mówi się na "warzenie" podkładu czyli zbieranie). Dobrze współpracuje z kilkoma kremami, choć dobranie kremu pod minerały to też jest sztuka.
- Dobre kremy do cery tłustej i mieszanej pod minerały: naturalne wzmacniające serum Vianek do twarzy (nie to olejowe, tylko w małej buteleczce z pompką jak krem pod oczy z fioletowymi kwiatkami, ok. 25 -35 zł/15 ml), D'Alchemy Krem regulujący na dzień do cery tłustej i mieszanej na hydrolatach (świetny skład, 150 zł/50 ml) oraz Bishojo, Krem wodny nawilżający (ostatnio nigdzie go nie widziałam, może już go nie produkują? skład nie był naturalny, ale wciąż ok, bardzo lekki krem).
Podkład mineralny najlepiej wcierać okrężnymi ruchami pędzlem. Do wyboru mamy trzy rodzaje pędzla AM. Osobiście jestem ogromną fanką pędzla kabuki, który daje najbardziej naturalny efekt. Najtrudniej jest też zrobić sobie nim plamy i smugi na twarzy, a jednocześnie można nałożyć dowolną ilość bardzo cienkich warstw - co jest jak najbardziej wskazane przy podkładach mineralnych. Pamiętajmy też o strzepaniu nadmiaru proszku przed nałożeniem go na skórę, żeby właśnie uniknąć efektu "ciastkowania" i nałożyć wszędzie równomiernie cienką warstwę podkładu.
Dzięki marce miałyśmy okazję poznać nowości czyli rozświetlacze oraz róże z serii Glow.(Dostałyśmy do przetestowania 4 najnowsze produkty, które już miałam okazję kilkukrotnie nosić na skórze i którymi jestem zachwycona! Efekt jest idealny na co dzień. Rozświetlacz wygląda bardzo naturalnie na skórze, współpracuje również z innymi minerałami - próbowałam z Lily Lolo, Amilie oraz Sampure).
Cienie Annabelle Minerals to kolejny temat. Posiadam z 10 różnych odcieni, przy czym najbardziej lubię i najczęściej używam dwóch: odcienia Vanilla (jest też świetny pod oczy do maskowania niewyspania) oraz Candy (brzoskwiniowy róż, pięknie podkreśla tęczówkę oka na co dzień). Cienie mineralne również są proszkiem, który bardzo dobrze nakłada się pędzelkami AM (mam kilka). Generalnie planuję napisać Wam więcej o tej marce, bo bardzo lubię te produkty i czasem pokazuję się Wam na Instagramie w makijażu.
Makijaż Patrycji wyszedł przepięknie. Bardzo świeżo! Cera była rozświetlona, gładka, ujednolicona, policzki delikatnie podkreślone. Z tego co Patrycja mówiła wieczorem make up ten utrzymał się w bardzo dobrym stanie przez wiele godzin, aż do wieczora. Jestem w stanie bez problemu w to uwierzyć, ponieważ u mnie minerały też trzymają się bardzo długo. Jedyne co mi przeszkadza to fakt, że zbierają się przy noskach okularów, jeśli akurat je noszę i trzeba pamiętać o tym, aby raz na jakiś czas delikatnie rozetrzeć te okolice, choćby palcem.
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Autor zdjęcia: @ania_smir
Autor zdjęcia: @ania_smir
Ćwiczenie seflie z blendą i lampą pierścieniową
Nie będę ukrywać - nie jestem fanką selfie, więc rzadko możecie mnie oglądać na moim Instagramie czy blogu. Częściej już próbuję zrobić zdjęcie makijażu co - jak wspomniałam - wcale nie jest proste. Posiadam też mały ring na telefon, który ułatwia doświetlenie np. oka, ale poprzez swoją niewielką średnicę jest w stanie oświetlić adekwatnie niewielki obszar skóry. Poza tym ringi zostawiają w źrenicy charakterystyczne kółeczka, które nie zawsze wygląda ładnie (zależy, w którym miejscu to kółeczko się znajdzie już na zdjęciu). Podoba mi się efekt szyi doświetlonej srebrną blendą, którą umieszczamy u dołu. Dzięki odbiciu światła od dołu wyszczuplamy szyję i linię żuchwy, a skóra wygląda na bardziej gładką - kolejny prosty trick do zapamiętania :)
Autor zdjęcia: @ania_smir
Układanie kompozycji do zdjęć na Instagram bafavenue.pl
Organizatorka warsztatów Marta również miała swoje wystąpienie. Opowiadała nam o kompozycji zdjęcia. Marta jest fanką kolorowych, ciekawych teł - tak innych od białego, najczęściej spotykanego tła na Instagramie. Było to inspirujące wystąpienie i odświeżyło, a także wręcz ośmieliło mnie to wypróbowania kolorów jako tła. Marta mocno stawia też na cienie i odpowiednie doświetlenie zdjęć tak, aby fotografowany produkt nie były "płaskie", dwuwymiarowe. Dzięki cieniowi fotografowany np. kosmetyk w okrągłej buteleczce nabiera trzeciego wymiaru i wydaje się bardziej realny. Wygląda też ciekawiej na zdjęciu. Kompozycje Marty są prześliczne, dobrane tematycznie, ale nie zabałaganione (że się tak wyrażę). Widać, że Marta lubi umieszczać fotografowany przedmiot w środku fotografii, tak abyśmy nie mieli wątpliwości co jest głównym tematem zdjęcia. Sama bardzo często tak robię, więc wszystkie rady Marty mocno do mnie trafiły i z przyjemnością próbowałam wprowadzić je w życie w kolejnej części warsztatów, tym razem praktycznej.
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Autor zdjęcia: @ania_smir
Praktyka czyni mistrza! Ćwiczymy fotografie produktowe kosmetyków
Na warsztatach nie zabrakło także części praktycznej, która jest chyba najważniejszym elementem takich spotkań. W końcu to właśnie praktyka, czyli próbowanie różnych kompozycji, układanie tła, zabawa światłem, zestawiania dodatków pod względem kolorystycznym, ale także i faktur buduje nasze doświadczenie. Warsztaty były dla mnie świetną zabawą, a jednocześnie ćwiczeniem umiejętności. Dostałyśmy od sponsorów spotkania całą masę kosmetyków, które mogłyśmy w dowolny sposób fotografować, układając przeróżne kompozycje. Oceńcie sami jak mi poszło i które zdjęcie najbardziej Wam się podobają (cztery zdjęcia na końcu wpisu).
Najważniejsze, co mogę Wam przekazać po warsztatach, to aby próbować! Znaleźć sobie wolne 2-3h, zebrać w jedno miejsce różnego rodzaju dodatki np.:
- kolorowe kartki,
- papier do pakowania prezentów,
- karteczki z cytatami,
- biżuterię,
- rośliny świeże, suszone i sztuczne,
- koszyczki,
- drewniane elementy,
- szyszki z ogrodu,
- ładne okładki zeszytów czy notesów,
- ozdobne tace czy talerze,
- ręczniczki z różną ciekawą fakturą,
- sweter z ładnym splotem,
- wstążki, sznurki, łańcuszki,
czyli to, co sami lubicie na zdjęciach i układanie w dowolny sposób oraz patrzenie "poprzez kadr" w telefonie czy aparacie jak to wszystko wygląda razem. Pamiętajcie, że na zdjęciu wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż widzi je nasze oko "na żywo".
Autor zdjęcia: @ania_smir
Autor zdjęcia: @ania_smir
Autor zdjęcia: @ania_smir
Autor zdjęcia: @ania_smir
Autor zdjęcia: @ania_smir
Zostawiam Was poniżej ze sponsorami spotkania, a także moimi ulubionymi zdjęciami z tych warsztatów. Bardzo się cieszę, że miałam okazję wziąć w nich udział. Dziękuję Marcie oraz całej ekipie i sponsorom za zorganizowanie tak świetnego wydarzenia i mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w kolejnej edycji. Zgłaszać może się każdy chętny!
Cieszę się również, że miałam okazję spotkać blogerki i influencerki: Martę (bafavenue.pl), Ewelinę (revelkove-love.pl), Dianę (IG @naturale.blog), Patrycję (malenkabloguje.blogspot.com), Olę (IG @ja_ola), Sylwię (czokomorena.pl), Sabinę (okiemmarzycielki.pl), Małgosię (blondhairaffair.pl), Magdę (racjapielęgnacja.pl), Ulę (recenzje-kosmetyczneuli.blogspot.com), Weronikę (IG @malinaila).
Bawiłam się świetnie! To była bardzo inspirująca i pozytywna sobota. Jeśli będziecie miały okazję koniecznie bierzcie udział w warsztatach fotograficznych. Nawet się nie zastanawiajcie czy warto. Warto! :)
Autor zdjęcia: MarcinStańczak.pl
Sponsorzy warsztatów
Obiektów o fotografowania oraz poznania dostarczyli nam: Wydawnictwo Helion, Annabelle Minerals, Tołpa, Vita Liberata, Nuev, Sampure Minerals, Jardin, O!Figa i L'biotica.
Autor zdjęcia: CosmetiCosmos.pl
Autor zdjęcia: CosmetiCosmos.pl
Autor zdjęcia: CosmetiCosmos.pl
Autor zdjęcia: CosmetiCosmos.pl
Śmiało piszcie w komentarzach, czy któraś z powyższych kompozycji przypadła Wam do gustu. Czy Wy też tak lubicie robić zdjęcia jak ja? Może mieliście okazję uczestniczyć już w podobnych warsztatach?
Nie miałam nigdy okazji uczestniczyć w tego typu warsztatach, ale chętnie wzięłabym w nich udział.
OdpowiedzUsuńŚwietne spotkanie i ogrom wiedzy i informacji, które w zasadzie przydadzą się każdej z nas. Z wielką chęcią w przyszłości wybrałabym się na tego typu warsztaty :)
OdpowiedzUsuńwszystkie kompozycje są naprawdę fajne :D
OdpowiedzUsuńTakie spotkanie to świetna sprawa!
OdpowiedzUsuńJa nie używam żadnych blend, lamp i innych cudów, a zdjęcia robię jedynie telefonem😅 Ale ogólnie co jakiś czas chodzi mi po głowie zakup jakichś tego typu gadżetów;)
OdpowiedzUsuńTakie warsztaty zdecydowanie są przydatne! Tez jest to fajne doświadczenie :)
OdpowiedzUsuńKocham fotografować, od lat, ale powiem szczerze, że fotografia produktowa sprawia mi dużo problemów. Na co dzień najbardziej zajmuje mnie urbanistyka, architektura, krajobrazy. Natomiast kompletnie nie czuję kompozycji w stylu flat lay, zwłaszcza tych z gęsto zapełnionym tłem. Nie mam praktycznie żadnych dodatków, które mogłabym wykorzystać i zdecydowanie nie chcę nic kupować specjalnie do zdjęć. A selfie to już w ogóle ciężki temat. Ludziom lubię czasem porobić zdjęcia, ale sobie - dramat ;) Niemniej mam nadzieję, że i w tych dziedzinach, w których idzie mi słabo, też się podciągnę.
OdpowiedzUsuńRobienie zdjęć mi nigdy nie wychodzi... nie umiem jakoś wyobrazić sobie, stworzyć ciekawego tła, więc myślę, że te warsztaty sporo by mi dały... tym bardziej po Twojej relacji. :)
OdpowiedzUsuńSTRASZNIE chciałabym móc kiedys wybrać się na takie warsztaty, by ktoś tak trochę "za rękę" poprowadził mnie w niektórych kwestiach i zasugerował zmiany, może by pojawiły sie jakieś wskazówki.
OdpowiedzUsuńWidziałam relację z tego wydarzenia na Twoim istagramie, to musiało być naprawdę inspirujące doświadczenie, a już same zdjęcia produktowe pokazują, że wiele się nauczyłaś :)
OdpowiedzUsuńChętnie wybrałabym się na takie warsztaty.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Przydatny temat :)
OdpowiedzUsuńWygląda to świetnie. Ciekawe porady :)
OdpowiedzUsuńświetne warsztaty
OdpowiedzUsuńBardzo fajna relacja i cenne wskazówki :)
OdpowiedzUsuńTakie warsztaty to świetna sprawa
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis :D Miło powspominać ;) A po warsztatach próbuję robić zdjęcia paznokci na kolorowych tłach i walczę z blendą, ale wciąż idzie średnio :D Ale tak jak Ty, czuję się zainspirowana do testów :) I zwracam większą uwagę na światło. Muszę sobie przekopiować od Ciebie tą listę dodatków do zdjęć i regularnie sprawdzać, czy nie mam czegoś fajnego :D
OdpowiedzUsuńJa też jestem fanką matującej wersji podkładu Annabelle Minerals :)
A z Twoich zdjęć najbardziej podoba mi się to z kosmetykami Sampure ;)