Serum do włosów DIY Natura Receptura /olejek uniwersalny do włosów, twarzy i ciała/

Bardzo lubię sama tworzyć przepisy i nowe kosmetyki, szczególnie te prostsze, których zrobienie zajmuje dosłownie 10 minut. Pomimo swojej prostoty często są skuteczniejsze niż mogłoby się wydawać, więc warto poświęcić chwilę i spróbować. Oczywiście skuteczność serum do włosów zależy od ich porowatości, rodzaju i wielu innych czynników. Jeśli Wasze włosy lubią oleje, koniecznie wypróbujcie przepis na serum olejowe do włosów, skóry głowy lub na końcówki - możecie go używać tak jak lubicie. To serum może być także stosowane do twarzy np. na żel aloesowy lub kwas hialuronowy oraz do ciała, na wilgotną skórę po myciu. Pięknie pachnie, wygładza i wspomaga nawilżenie włosów, kondycjonuje i odżywia skórę. Oczywiście jest w 100% naturalne. Sprawdźcie jak łatwo je zrobić!


serum-do-wlosow

Przepis na olejowe serum do włosów 30 ml

  • 15 ml mix ziół do włosów Natura Receptura
  • 12 ml olej z pestek moreli
  • 3 ml olejki eteryczne (zapachy według uznania, ja wybrałam pomarańczowy i z bergamotowy, jeśli walczycie z łupieżem polecam olejek z drzewka herbacianego i cytrynowy, jeśli z przetłuszczaniem olejek miętowy)
Przyda się także szklana buteleczka z dozownikiem (najlepiej z ciemnego szkła). Buteleczkę musimy porządnie umyć wrzątkiem i najlepiej dodatkowo przepłukać alkoholem lub spirytusem kosmetycznym (także rurkę od dozownika, wystarczy wlać alkohol do środka i naciskać atomizer do momentu opróżnienia buteleczki). Podczas robienia kosmetyków musimy mieć czyste stanowisko pracy i czyste ręce! Przyda się także coś do odmierzania mililitrów olei :)

olejek-do-wlosow-diy

ziola-do-wlosow

Mix ziół do włosów Natura Receptura


Jest to macerat o jasnej barwie i przyjemnym, roślinnym zapachu (bardzo subtelnym). Macerat mix ziół do włosów Natura Receptura jest na bazie uniwersalnego zimnotłoczonego oleju słonecznikowego (dość lekki olej, bogaty w witaminę E), w którym macerowano zioła takie jak:
  • kasztanowiec - bogaty we flawonoidy, kumaryny, garbniki, glikozydy flawonowe oraz saponiny, uelastycznia naczynka włosowate (krwionośne) i sprawia, że są bardziej odporne na rozszerzanie i pękanie;
  • skrzyp polny - zawiera duże ilości krzemu, poprawiającego kondycję skóry, włosów i paznokci, pomaga przy problemach z łupieżem i nadmiernym wypadaniem, przetłuszczaniem i łamaniem się włosów, wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy mogą stać się mocniejsze, lśniące i wygładzone, również posiada właściwości wzmacniające naczynka włosowate;
  • pokrzywa - bogata w liczne pierwiastki i witaminy (wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod, wit. A, B2, C i K), flawonoidy oraz garbniki, działa silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie, cenna w walce z problemami skórnymi jak trądzik, wypryski, podrażnienia oraz przy przetłuszczających się czy wypadających włosach;
  • łopian - zawiera m.in. fitosterole, garbniki, witaminę C oraz beta-karoten (pochodna wit. A), znany od dawna jako składnik wzmacniający włosy, zapobiega wypadaniu, łamliwości, przetłuszczaniu i łupieżowi;
  • lawenda - łagodzi podrażnienia, poparzenia, rany i otarcia.
Dzięki maceracji olej słonecznikowy zyskał mnóstwo nowych składników aktywnych, wszystkie są cenne szczególnie dla włosów osłabionych, bez objętości, borykających się z łupieżem i wypadaniem. Jednocześnie zioła te są wspaniale skomponowane dla cery tłustej, mieszanej oraz naczynkowej - jest to mix uniwersalny. Macerat kosztuje 14 zł/50 ml.



Jak zrobić serum olejowe do włosów?


Do czystej buteleczki 30 ml, w której będziemy przechowywać serum wlewamy 15 ml Maceratu mix ziół do włosów Natura Receptura (czyli połowa składu to właśnie macerat). Następnie dolewamy 12 ml oleju z pestek moreli, który jest wymarzonym olejem do włosów nisko oraz średnioporowatych, ponieważ jest dość lekki. Pozostałe 3 ml do olejki eteryczne, które mają za zadanie umilenie nam pielęgnacji, a jednocześnie pomóc nam się zrelaksować (aromaterapia), dlatego wybierzmy swoje ulubione (może być jeden lub kilka, ale starajmy się nie przekraczać 3 ml). Po wlaniu wszystkich składników buteleczkę zakręcamy i mocno, dokładnie wstrząsamy całością. Serum jest gotowe do użycia.


Jak używać serum olejowego do włosów?


Można stosować je na trzy sposoby, najlepiej wybrać swój ulubiony :)
  • Maska/olejek od połowy długości włosów - wcieramy olejek w wilgotne, czyste włosy, a następnie najlepiej zawijamy je w turban lub ręcznik i trzymamy w cieple 1-2 h. Po tym czasie zmywamy olejek delikatnym szamponem. Jeśli olejek nie chce się domyć należy go zemulgować niewielką ilością dowolnej odżywki lub maski, a następnie dopiero umyć. Efekt? Włosy powinny lśnić, nie elektryzować się, być wygładzone, sypkie i układające się, nie spuszone.
  • Wcierka do skóry głowy lub na całe włosy - niewielką ilość olejku delikatnie, najlepiej okrężnymi ruchami wcieramy w rozgrzaną, wilgotną skórę głowy (najlepiej bezpośrednio po umyciu) i zawijamy w turban na dowolna ilość czasu (im dłużej tym lepiej). Możemy rozprowadzić olejek dodatkowo na całych włosach lub tylko na skórze głowy i końcówkach - musicie poeksperymentować, Wy najlepiej znacie swoje kosmyki :) Potem oczywiście całość myjemy delikatnym szamponem. Przy regularnym stosowaniu, np. raz w tygodniu cebulki włosów powinny się wzmocnić i mniej wypadać, a włosy lśnić.
  • Serum na końcówki włosów - do włosów kręconych, wysokoporowatych lub dość zniszczonych, olejek uelastyczni końcówki i ochroni je przed dalszym kruszeniem. Maleńką ilość olejku rozprowadzamy na dłoniach, a następnie wcieramy w same końcówki włosów (suche lub wilgotne), po czym suszymy, nie zmywamy. Musimy uważać, aby serum nie obciążyło włosów, dlatego zaczynamy od małych ilości i sprawdzamy jak nasze włosy reagują.


Serum olejowe do twarzy diy


Jak wspomniałam skład tego serum może się równie dobrze sprawdzić w pielęgnacji twarzy, ja go tak używam :) Szczególnie przy cerze naczynkowej i tłustej (olej słonecznikowy jest dość lekki i niekomedogenny - przynajmniej w teorii, z olejek z pestek moreli różnie bywa, ale rzadko spotykam opinię, że "zapycha"). Serum nakładamy na coś nawilżającego np. kwas hialuronowy, aloes, lekkie serum na bazie wody czy hydrolat w ilości 2-3 kropel. Najlepiej olejek najpierw rozgrzać w dłoniach, a następnie delikatnie wmasować w skórę idąc od dołu ku górze (od szyi). Osobiście stosuję go jedynie na noc. Rano skóra jest pełna blasku, rozświetlona, gładka i ładnie nawilżona.


Pachnący olejek do ciała diy


Serum równie dobrze można stosować do całego ciała, również zdarza mi się go tak używać. Zaraz po kąpieli wcieram odpowiednią ilość w wilgotną skórę, przy okazji wykonując masaż (zawsze w kierunku serca!), a następnie nadmiar wycieram ręcznikiem. Dzięki olejkowi skóra jest elastyczna, jędrna, lepiej nawilżona i bardziej odporna na mróz. Jeśli chcecie zrobić typowy olejek do masażu lub wzmocnić działanie ujędrniające polecam do olei dodać olejek eteryczny pomarańczowy, cytrynowy i cynamonowy, które dodatkowo pobudzą krążenie krwi pod skórą (uwaga, olejek cynamonowy może powodować lekkie mrowienie skóry!). Macerat można dodać też do kąpieli w wannie, szczególnie przy problemach z krążeniem, kruchymi naczynkami  zapaleniem skóry czy podrażnieniami. Z kolei dodając do olejku fusy kawy lub cukier otrzymamy dodatkowo efekt peelingu. Jak widzicie z domowymi kosmetykami nie można się nudzić!


Gotowe serum posiada konsystencję olejową, ale jest dość lekkie. Oczywiście jest trochę tłuste, ale powinno całkiem szybko się wchłaniać w wilgotne włosy lub skórę (zależy od użytej ilości i typu włosów/skóry). Najlepiej przechowywać je w lodówce, dokładnie zakręcone do 2 tygodni. Można dodatkowo dodać wit. E (kilka kropel), co wzmocnić odporność olei na jełczenie i przedłużyć trwałość serum. 30 ml powinno wystarczyć na kilka/kilkanaście użyć na całe włosy.

lekki-olejek-do-wlosow

UWAGA! Ze względu na zawartość olejków eterycznych warto zrobić próbę uczuleniową. Podobnie jeśli jesteście uczuleni na cytrusy wybierajcie inne olejki eteryczne.

najlepsze-serum-olejowe

Obecnie jest to mój ulubiony uniwersalny olejek, który stosuję od jakichś trzech tygodni na różne sposoby. Posiada prosty skład i szybko się go robi, dzięki czemu zawsze znajdę chwilę na wymieszanie kolejnej świeżej porcji. Mało tego za każdym razem dodaję inne olejki eteryczne, w zależności od potrzeb. Uwielbiam to serum i serdecznie polecam spróbować.

zrob-to-sam-olejek-odzywczy

Lubicie bawić się w diy? Macie ochotę własnoręcznie mieszać oleje, aby uzyskać własną ulubioną mieszankę czy jednak wolicie gotowe produkty?

Komentarze

  1. Świetne są takie samodzielnie skomponowane mieszanki. Do tego bardzo uniwersalne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne serum wyszło :). Kiedyś częściej miałam ochotę na łączenie i tworzenie, teraz z braku czasu robię to sporadycznie, choć glinki nieustannie mieszam, weszło mi już w nawyk :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj z takim serum to moje włosy by się polubił :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno wykorzystałabym takie serum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj ja też, moje włosy na pewno by się ucieszyły :)

      Usuń
  5. Ja obecnie jakoś wolę gotowce ale to też dlatego że chcę zużyć to co mam obecnie u siebie w zapasach i muszę przyznać że naprawdę idzie mi super jak na ten moment :)wszystkie zapasowe kosmetyki mieszczą się w takim pudełku jak po wiosennych butach :) ale później będę robić swoje mieszanki o ile będę miała czas ale ty wiesz czemu :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Twój przepis na pachnący olejek do ciała brzmi świetnie! Bardzo proste, ale jakże przyjemne połączenie!

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze myślałam, że zrobienie kosmetyków w domu to nie lada wysiłek - ale patrzę na Twoje przepisy i to w sumie nie jest trudne! Pomyślę nad tym... taki olejek o zapachu kawy albo kawy i pomarańczy...to by było coś:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Może w wolnej chwili spróbuję stworzyć serum olejowe do włosów :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Może kiedyś przy czasie zacznę się w to bawić. :) Dla na prawdę dobrego efektu warto poświęcić kilka chwil na przygotowanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę się pobawić w takie zrobienie olejku :) Lu7bię sama robić diy :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Trzeba będzie wypróbować zrobić specyfik do włosów :) Ja tam nie myje alkoholem itp, tylko wrzucam do zmywarki i czekam aż mi się samo umyje. Taka opcja na lenia :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam naturalne kosmetyki. Przepis super, trzeba będzie testować.
    https://fashionforazmariaa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  13. Chyba spróbuję zrobić! Dziękuję! Sama bym na to nie wpadła :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Używanie olejku z naturalnym aromatem to sama przyjemność :)
    Ja mam te olejki, ale używam po prostu do olejowania:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam wszelkie olejki. Twój zestaw bardzo mi się podoba

    OdpowiedzUsuń
  16. Z nieba mi spadłaś z tym wpisem bo szukam informacji o olejowaniu włosów, dzieki wielkie

    OdpowiedzUsuń
  17. Kiedyś regularnie robiłam serum olejowe do włosów teraz jedynie dwa olejki mieszam na szybko. Muszę powrócić do robienia div

    OdpowiedzUsuń
  18. Fajna sprawa w końcu każdy włos jest inny i potrzebuje innej pielęgnacji

    OdpowiedzUsuń
  19. Gdyby nie to, że nie lubię oleistych konsystencji na ciele, to bym wypróbowała te serum na twarz :)

    OdpowiedzUsuń
  20. o proszę, z tym jeszcze się nie spotkałam :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Wow sama bym sobie taki zrobiła

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj