Masaż domowy: korzyści i przeciwwskazania

Masaż kojarzy mi się z relaksem i przyjemnym lenistwem, kiedy opuszcza mnie napięcie mięśni, za to ogarnia rozluźnienie i błogość. Lubię w takich chwilach myśleć o niebieskich migdałach i po prostu się wyciszyć, uciec od codziennych spraw. Czy na takie chwile można pozwolić sobie w domowym  zaciszu? Tak! Specjalnie dla Was poprosiłam zawodową masażystkę o przedstawienie kilku zasad, których warto przestrzegać, aby domowy masaż był samą przyjemnością.

Autorką jest Magdalena, znana jako Krzykliwa Maruda, z wykształcenia kulturoznawca – menedżer kultury i masażystka. Zawodowo specjalista ds. marketingu i social media, a w niedługiej przyszłości także pedagog. Uważa, że człowiek uczy się przez całe życie, dlatego stale podejmuje nowe wyzwania i łączy ze sobą na pozór dziwne pasje. Lubi książki, koncerty i eventy plenerowe. Wielka miłośniczka podróży, niepoprawna optymistka i nowoczesna żona.
Magdę znajdziecie na jej stronie: http://krzykliwamaruda.pl


Czy domowy masaż jest bezpieczny?

Jesteś zmęczony i wszystko Cię boli. Kto z nas tego nie zna? Zbyt duża ilość codziennych obowiązków, ciężkie zakupy czy niewygodne łóżko. To wszystko sprawia, że mimo długiego snu możemy obudzić się zmęczeni, a nasze kości dadzą o sobie boleśnie znać. Czy jest jakieś cudowne lekarstwo na wszystkie te bolączki? Masaż – rozwiązanie idealne.
Pojawia się jednak kolejny problem – czas na wyjście do specjalisty. Trudno jest umówić się na masaż, zwłaszcza kiedy pracujemy na zmiany, mamy małe dzieci lub dodatkowe obowiązki. Oczywiście współcześnie kwestia ta i tak jest znacznie łatwiejsza – istnieją mobilni masażyści, którzy przyjeżdżają do swoich klientów. Wpuszczenie masażysty do domu wiąże się z kolei z wcześniejszym posprzątaniem swojego terenu, a to napędza spiralę zmęczenia, od której chcemy uciec.
Czy nic nie da się w tej kwestii zdziałać? Masaż może być wykonany przez partnera/partnerkę lub możemy wykonać go sami - pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności. Nie może to być czynność wykonana całkowicie bez przygotowania. Należy zorientować się w kwestii technik masażu, a także przeciwwskazań. 

 

Kiedy unikać masażu?

Masaż uznawany jest za zabieg leczniczy. Nawet jeśli wykonywany jest przez nas samych w domu, to powinniśmy traktować go właśnie z takim podejściem. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie. Należą do nich przede wszystkim uszkodzenia skóry, wysypka, ostre zapalenia skórne, a nawet lekkie podrażnienia. Masaży nie wolno wykonywać w przypadku przeziębienia, czy innych chorób, podczas których występuje gorączka. Bardzo dużym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu masażu są żylaki oraz inne choroby układu krwionośnego. Ponadto masaży powinny unikać osoby ze schorzeniami neurologicznymi, czy osoby cierpiące na łamliwość kości. Niektóre choroby serca, czy cukrzyca także są przeciwwskazaniem do wykonywania masaży.
Oprócz tak ogólnych wytycznych warto też pamiętać, że istnieją schorzenia, które wykluczają masaż w wybranych partiach ciała. Osoby z wrzodami powinny unikać masażu w okolicach brzucha. Podobnie ci, którzy cierpią na kamicę nerkową, mają problemy ze schorzeniami ginekologicznymi, czy urologicznymi. 


Masaż w warunkach domowych

Decydując się na wykonywanie masażu w warunkach domowych, należy pamiętać, aby ruchy były płynne, ale jednocześnie wolne i delikatne. W przypadku kończyn: ręce i nogi masaż zawsze należy wykonywać w kierunku serca. W specjalistycznych masażach wykorzystuje się kilka podstawowych technik. Należą do nich: głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wstrząsanie, wałkowanie. Osoby nieprzeszkolone powinny ograniczyć się do 3: głaskanie, delikatne rozcieranie, wibracja. Źle wykonywany masaż może zaszkodzić, dlatego pozostałe techniki są niewskazane.
W warunkach domowych można przeprowadzić także bardzo przyjemny hydromasaż, który może być wykonany przez nas samodzielnie. Odpowiednio wyregulowany strumień wody jest w stanie przynieść ulgę, a dodatkowo poprawia krążenie. Woda podczas trwania takiego hydromasażu powinna być ciepła, co kilka minut natomiast warto zmieniać ją na chłodną – taki przerywnik nie powinien jednak trwać dłużej niż kilkanaście, do 30 sekund maksymalnie. 



Kosmetyki wykorzystywane w masażu

Podstawowym kosmetykiem wykorzystywanym w masażach jest talk. Znajdzie się on w domach, gdzie są małe dzieci. Zwłaszcza dla osób, które nie mają zbytniego doświadczenia z masażem, będzie on najlepszy – zapewni tarcie, nie podrażni skóry. Jest to kosmetyk, który dostaniemy w aptece za dosłownie kilka złotych.
Drugim bardzo popularnym kosmetykiem stosowanym podczas masaży jest oliwka. Może to być także oliwka stosowana do pielęgnacji małych dzieci. Oczywiście w miarę naszych indywidualnych wymagań możemy wspomagać się specjalistycznymi olejkami do masażu z funkcją aromaterapii. W tym przypadku jednak warto sprawdzić skład takich olejków, aby mieć pewność, że nie podrażnią skóry. W przypadku osób wykonujących masaże w okolicy bioder lub wszędzie tam, gdzie występują rozstępy, polecane są także kosmetyki likwidujące blizny. Dzięki nim można osiągnąć bardzo dobre efekty i kamuflaż rozstępów, co jest ważne zwłaszcza dla kobiet. Czego unikać? Wszelkich produktów rozgrzewających lub chłodzących typu żele, lub maści przeciwbólowe. Jest to absolutnie zabronione.


Masaż w warunkach domowych jest możliwy do wykonania. Co więcej – może być bardzo przyjemny. Ważne jest natomiast zachowanie całkowitego bezpieczeństwa i świadomość, że niezastosowanie się do jakiejkolwiek zasady może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Pozostało namówić partnera na wykonanie nam relaksującego masażu, z pachnącym olejkiem (polecam do oliwki dodać kroplę olejku eterycznego) i cieszyć się SPA we własnym domu. 

Komentarze

  1. My na zajęciach uczymy się masażu twarzy :) Mega męczące zajęcie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masaż sam w sobie jako zajęcie jest trochę męczący zwłaszcza dla osoby początkującej :) Pamiętam jak zaczynałam i zdarzyło mi się mieć 3 klientki pod rząd z przerwami może 5 minut - wychodziły mi krwiaki na palcach bo jednak to wysiłek przez 3 godzinki non stop :) Ale do wszystkiego idzie się przyzwyczaić :)

      Usuń
  2. Mój partner się wymiguje, że on nie umie, za to ja muszę go czasem przekupić masażem :P Ale sama to uwielbiam, to szalenie relaksujące :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój Mężuś bardzo lubi mi robić masaż, a ja to uwielbiam :) Olejki, świeczki, klimacik jest fajny i można się zrelaksować na maksa :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam takie masaże. Do tego odpowiedni klimat przy świecach i jestem wniebowzięta

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja korzystam tylko z profesjonalnego masażu wykonywanego przez fizjoterapeutę ze wzgledu na problemy z kregosłupem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takich przypadkach nie ma co ryzykować, podobnie w momencie dużego stadium rozwoju wspomnianych chorób :) Twoja postawa jest bardzo odpowiedzialna - to bardzo cieszy. Czasem przychodziły do mnie osoby z poważnymi problemami tylko dlatego, że za masaż liczyłam mniej niż np. w salonie, zawsze tłumaczyłam, że to nie cena powinna być wyznacznikiem tylko wykształcenie i podejście do pacjenta. Pseudo masażystów na rynku także nie brakuje, a oni nie przeprowadzają nawet wywiadu medycznego z nową osobą.

      Usuń
  6. Nie wiem sama. Nasz firmowy rehabilitant zabrania domowych masaży. Inna sprawa, ze masaż w jego wykonaniu to żadna przyjemność czy relaks. Boli jak jasny gwint. Ale fakt - działa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domowe masaże nie są złe pod warunkiem, że przestrzegamy zasad podanych w tym poście. Łatwo jest zrobic krzywdę masażem, więc lepiej nie traktowac go poważnie. Dla relaksu jest niezastąpiony :)

      Usuń
    2. Adaś i masaz relaksacyjny:))). Kochana. W czasie jego masaży to mozna oszaleć z bólu. On jeszxze jakiegoś śmiesznego patyka czasem uzywa. Siniory po tym miałam na całe uda, ale uratował mnie po poważnym urazie.

      Usuń
    3. Masaż relaksacyjny jak najbardziej może być wykonywany w domu - pod warunkiem zachowania ostrożności. Wszelkie zajęcia rehabilitacyjne, masaże po urazach, czy przy poważnych schorzeniach mogą być natomiast wykonywane jedynie przez specjalistę :)

      Usuń
  7. Jako przyszła fizjoterapeutka powiem, że temat dobrze mi znany :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja uważam, że na fizjoterapii za mało się mówi o masażu, dość pobieżnie jest traktowany. Musiałam skończyć wiele dodatkowych kursów by móc powiedzieć komuś, ze tak, masuję.

      Usuń
  8. Myślę, że jak ktoś ma wysypkę to nie myśli o masażu ;) Bo nie chce jej pokazywać. Dobry post!
    Mój blog ♥

    OdpowiedzUsuń
  9. Jedyny masaż jaki praktykuję sama w domu, to masaż twarzy. Staram się robić go delikatnie, ale regularnie bo naczytałam się samych zachwytów! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy przy żylakach nie wolno wykonywać żadnego masażu, czy chodzi tylko o jakiś masaż nóg?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie powinny być masowane okolice, w których występują żylaki. Jeżeli żylaki występują na nogach to śmiało możesz decydować się na relaks pleców, rąk, twarzy :)

      Usuń
    2. Okej, dziękuję :) wystraszyłam się, że mając na nogach nie wolno też masować pleców :)

      Usuń
    3. Masaż pleców jest jak najbardziej wskazany - zrelaksowane ciało wpływa także na odprężenie nóg :)

      Usuń
  11. Ja kiedyś miałam kurs na masaż gdy miałam rechabilitacje na kręgosłup, mój często dostaje ode mnie masaż ja bardzo rzadko. Ale jeden fakt mnie denerwuje, mianowicie spotkałam się z sytuacją kiedy masażysta przed podjęciem usługi nie zrobił wywiadu z "pacjentem" a gdyby​ taka osoba miała pewne schorzenia mogłoby się to źle skończyć..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze w przypadku nowego pacjenta powinien być przeprowadzony wywiad. Masaż jest zabiegiem medycznym - każdy "klient" powinien więc być traktowany jak "pacjent" :)

      Usuń
  12. Masaż uwielbiam, a że z wykształenia jestem mgr fizjoterapii to coś wiem na ten temat ;). Mój mąż mówi że najciemniej pod latarnią I I masaż nie może się doprosić ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. kocham masaż, ale mój partner jest mało chętny, żeby mnie masować :D

    OdpowiedzUsuń
  14. Uwielbiam masaż ;)
    Moja koleżanka zrobiła sobie technika masażystę i bardzo była zadowolona i w jej domu też ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Masaż to mój żywioł. Sama potrafię to robić i nauczyłam również mojego męża :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie ma nic lepszego po całym dniu pracy jak masaż. Jeśli jest wykonywany przez partnera, to przy okazji może być chwilą relaksu dla obojga :)
    Jak wyglądają poszczególne techniki można zobaczyć na tym filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=gxr46EPvQ3g

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj